Limonka. Smak i właściwości zdrowotne.

Limonka. Smak i właściwości zdrowotne.

Ojczyzną limonki jest Azja Południowo-Wschodnia, Półwysep Malajski. W XVI wieku hiszpańscy i portugalscy odkrywcy i podróżnicy, z wypraw morskich przywieźli nasiona cytrusów do Ameryki Środkowej i Północnej. Komercyjnie rośliny uprawiane są w rejonie basenu Morza Śródziemnego (Włochy, Portugalia, Hiszpania), w Indiach Zachodnich, Egipcie, Meksyku, Brazylii, Peru, Argentynie, Turcji i Chinach. Limonki i cytryny to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. W Polsce rosną tylko niektóre odmiany.

Limonka. Smak i właściwości zdrowotne.

Limetka, limona, lima, limeta kwaśna inaczej limonka (Citrus aurantifolia) to roślina z gatunku lima, rodzaj cytrusów. Limonki to niewielkie, wiecznie zielone drzewa osiągające wysokość 5 metrów. To krzewy cytrusowe o pędach pokrytych kolcami i niewielkich owocach średnicy 3-5 cm, o cienkiej, zielonej, żółtawo-zielonej lub żółtej skórce. W smaku limonka jest bardzo aromatyczna, kwaśniejsza od cytryny, nieco mniej soczysta.

Składniki odżywcze obecne są zarówno w miąższu owoców, jak i wonnej skórce. Limonka podobnie jak cytryna to bogactwo witamin, minerałów i składników odżywczych. Białka, tłuszcze, węglowodany to makroskładniki, które dostarczane są z pożywieniem. Witamina A, C, E i szereg witamin z grupy B (B1, B, B3 i B6) to ważny składnik diety, a także cenne źródło pierwiastków takich jak potas, fosfor, żelazo, magnez, miedź, cynk, soda oraz wapń.

Właściwości zdrowotne limonki.

  1. Cytrusy mają działanie zasadowe. Dieta zasadowa opiera się na utrzymaniu stopnia kwasowości roztworów wodnych w organizmie. Najkorzystniejsze dla skóry jest pH umiarkowanie kwaśne. Należy pamiętać, że zakwaszony organizm przyczynia się do stresu, depresji, migreny. Dieta zasadowa przywraca równowagę kwasowo-zasadową, uzupełnia niedobory ważnych witamin i mikroelementów.
  2. Limonka jest źródłem witaminy A, która jest niezbędna w profilaktyce chorób oczu, pozytywnie wpływa na funkcję wrażliwych na światło komórek oka, przyspiesza regenerację skóry, wpływa na wygląd włosów i paznokci.
  3. Wyciąg z limonki działa antyseptycznie. Jest stosowany do leczenia wysypek, infekcji skóry i ran zewnętrznych powstałych na skutek ukąszenia przez owady.
  4. Limetka zawiera naturalne substancje o działaniu wspomagającym układ odpornościowy. Zawiera duże ilości witaminy C, która wspiera układ immunologiczny. Dawka witaminy C polecana jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy narażeni jesteśmy na przeziębienia i infekcje.
  5. Cytrusy wspomagają skuteczność oczyszczania organizmu, odtruwają organizm z toksyn i wspomagają ich usuwanie wraz z moczem.
  6. Owoce cytrusowe skuteczne są w profilaktyce chorób onkologicznych.
  7. Witaminy C, P oraz minerały zmniejszają tendencję do tworzenia się zakrzepów, krwotoków i podnoszenia ciśnienia krwi.
  8. Przeciwutleniacze zawarte w soku mają właściwości obniżające poziom „złego cholesterolu” we krwi.
  9. Flawonoidy w limonce (bioflawonoidy) mają działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwzapalne. Sprawdzają się także w profilaktyce chorób układu moczowego, działają moczopędnie i oczyszczająco.
  10. Witaminy z grupy B wspomagają organizm przy zaburzeniach funkcji psychicznych. Potas niezbędny jest do funkcjonowania układu nerwowego. Szczególnie ważny jest dla osób chorujących na nerwicę, depresję, a także zmagających się z silnym stresem.
  11. Skórki limonki wykazują właściwości antybakteryjne.

Limonka w kosmetyce.

  1. Sok z limonki normalizuje wydzielanie sebum.
  2. Kwasy owocowe pomagają rozjaśnić plamy oraz przebarwienia skóry, kwasy działają oczyszczająco, lekko ściągająco, redukują świecenie twarzy.
  3. Ze względu na intensywny aromat, cytrusy wykorzystywane są w aromaterapii.
  4. Olejek limonowy wchodzi w skład kompozycji zapachowych perfum i dezodorantów. Ekstrakt z olejków eterycznych znajduje się w preparatach do mycia ciała i mydłach.
  5. Ze względu na silne działanie antybakteryjne cytrusy wykorzystywane są w produkcji kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej.

Aromatyczne limonki, tak jak każdy owoc cytrusowy, są doskonałym produktem w kuchni.

Przepisy na limonkę:

Idealnie nadają się do przygotowania:

  • napojów, koktajli, drinków, świeżych, orzeźwiających soków,
  • do przygotowania gęstych sosów, używanych w kuchni indyjskiej,
  • są składnikiem niektórych marynat,
  • skórka z limonki znajduje zastosowanie w przygotowaniu orientalnych potraw zwłaszcza przepisach kuchni chińskiej, indyjskiej, japońskiej i wietnamskiej.
  • słodkie i wytrawne sałatki, pieczony drób, wieprzowina, ryby podawane są z sokiem z limonki.
  • kwaśno-gorzka limonka podkreśla smak pikantnych potraw.

Ciekawostki o limonce

  1. Limonka o wadze 100 g. zawiera 30 kcal.
  2. Sok z limonki ze szczyptą soli, polecany jest osobom z zaparciami.
  3. W XIX wieku, brytyjscy marynarze otrzymywali dzienną porcję cytrusów, aby zapobiec szkorbutowi. Początkowo była, to ściśle strzeżona tajemnica wojskowa. Szkorbut był chorobą marynarzy, dieta z cytrusów dostarczała witaminę C, leczyła infekcje, krwawienie z dziąseł.
  4. Limonka zatrzymuje przykre zapachy, może np. pomóc zmyć intensywny zapach ryb z dłoni.
  5. Meksykanie używają limonki do stylizacji włosów oraz jako naturalny dezodorant.
  6. W Indiach popularnym owocem jest mosambi, czyli słodka limonka – słodka cytryna. Cytrusy są integralną częścią kuchni indyjskiej.
  7. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że sok z limy skutecznie niszczy bakterie E. Coli.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*