Mango. Najzdrowsze owoce świata

Mango. Najzdrowsze owoce świata

Mango to owoce egzotyczne, pochodzą ze starożytnych Indii, obejmują grupę 45 różnych gatunków drzew owocowych. Zaliczane są do najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców świata. Znane są od tysięcy lat, a dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych nazywane są „owocem bogów”. Do Europy dotarły na portugalskich okrętach, na przełomie XVI/XVII wieku.

Mango. Najzdrowsze owoce świata

Owoc mango to narodowy symbol państwa południowo wschodniej Azji – Filipin oraz państw Azji południowej – Pakistanu, Indii, jest narodowym drzewem Bangladeszu. Tropikalne drzewa mango uprawiane są również w Ameryce Południowej i Północnej, na Karaibach i Bermudach, na półwyspie Florydy, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w Oceanii oraz w Europie
(Hiszpania).

Mango to bogate źródło witamin i składników odżywczych. Wśród nich znajdziemy witaminę A, C, E, PP oraz Witaminy z grupy B (B1, B2, B). Składniki mineralne takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód. Mango jest najbogatszym źródłem miedzi. Owoce są bogatym źródłem błonnika.

Przepisy na dania z mango

Właściwości zdrowotne mango

  1. Mango jest wsparciem w etapach odchudzania. Ekstrakt z nasion i całe owoce, zawierają dużą ilość błonnika, który wspomaga odchudzanie.
  2. Owoce wspomagają (nie leczą) proces leczenia raka piersi i raka jelita grubego (okrężnicy), który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych.
  3. Codzienna porcja mango może obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
  4. Mango to bogactwo witaminy C, zwiększa wchłanianie żelaza. Polecane jest osobom, które walczą z chorobami takimi jak anemia z niedoboru żelaza lub zaburzeniem, jakim jest anoreksja.
  5. Mango przez wysoką zawartość potasu obniża ciśnienie krwi. Owoce w diecie mogą zmniejszyć ryzyko zaburzeń w obrębie serca lub układu naczyń krwionośnych.
  6. Mango zawiera luteinę i zeaksantynę – antyoksydant, naturalny filtr chroniący oko przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko rozwoju zaćmy.
  7. Wyciąg z mango normuje poziom cholesterolu. Podwyższony, nieleczony poziom cholesterolu przez dłuższy czas, to ryzyko zawału serca, a także zgonu.
  8. Sok z mango, owoce wspomagają organizm przy leczeniu infekcji gardła (podrażnieniu, chrypce i bólu).
  9. Olejek z mango wykorzystywany jest w kosmetyce, wykazuje właściwości łagodzące, nawilżające i regenerujące (nawilża skórę, jest składnikiem odżywek i szamponów do włosów).

Ciekawostki o mango

  1. Mango to jeden z najzdrowszych owoców dla dzieci. Można go podawać maluchom już od 5 miesiąca życia. Są naturalnie słodkie i soczyste, cenione za bogactwo witamin i składników mineralnych.
  2. Świeże, dojrzałe owoce mango przechowujemy w temperaturze pokojowej przez 5 dni, w niskich temperaturach do 10 stopni C przez 3 tygodnie, ich smak nie ulega zmianie. Owoce mango wydzielają etylen dlatego też powinny być oddzielone od innych owoców. Etylen przyspiesza dojrzewanie lub przejrzewanie owoców.
  3. Maseczka ze świeżych owoców mango to naturalny i prosty w wykonaniu środek do pielęgnacji suchej skóry twarzy. Owoc po usunięciu pestki i naturalny jogurt miksujemy w blenderze lub dusimy widelcem na gęstą papkę. Nakładamy na twarz, szyję i dekolt, po czym zmywamy po 20 minutach. Maseczka łagodzi podrażnienia, nawilża, poprawia elastyczność skóry, spłyca zmarszczki.
  4. Suszone owoce mango zachowują wszystkie swoje cechy i właściwości, zaspakajają głód. Są alternatywą dla słodyczy. Susz przechowuje się w suchym i chłodnym miejscu.

Mango to owoce smaczne i pożywne, wykorzystywane w kuchni całego świata. Doskonale pasują do sałatek, ciast, musli, jogurtów, są składnikiem sosów, przystawek, dań mięsnych i rybnych, smaczne na słodko i słono, w postaci soków i przecierów. Wspaniale smakują na surowo z galaretką, jako składnik deserów, lodów, sorbetów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*