Niebieskie pisanki barwione czerwoną kapustą

Niebieskie pisanki barwione czerwoną kapustą

Naturalny barwnik do wielkanocnych pisanek przygotowany z wody po ugotowaniu czerwonej kapusty. Fioletowa woda po kapuście z dodatkiem octu spirytusowego zabarwi skorupkę jajek na paletę niebieskich barw. Odcień i intensywność niebieskiego odcienia możesz regulować długością trzymania ugotowanych jajek w naturalnym barwniku. Aż trudno uwierzyć że naturalnym sposobem można uzyskać takie cudeńka.

Niebieskie jajka barwione naturalnie czerwoną kapustą

Niebieskie jajka barwione naturalnie czerwoną kapustą

5 z 2 głosy
Danie: PrzekąskiKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Ilość

20

porcji
Przygotowanie

10

min.
Gotowanie

40

min.
Kalorie

150

kcal

Wielkanocne pisanki barwione naturalnym barwnikiem z czerwonej kapusty i octu. Czerwona kapusta barwi skorupkę jajek na niebiesko.

Tryb gotowania.

Dłuższe podświetlenie ekranu

Składniki:

  • 1 większa główka 1 czerwonej kapusty

  • 2 litry 2 chłodnej wody

  • 100 ml 100 octu spirytusowego

  • jajka o białych skorupkach, ugotowane na twardo

Sposób przygotowania:

  • Czerwoną kapustę posiekaj nożem i przełóż do dużego garnka. Zalej chłodną wodą i gotuj przez 40 dla wydobycia jak największej ilości atrakcyjnego barwnika z liści kapusty.
  • Garnek zdejmij z ognia i odstaw do całkowitego wystudzenia. Po tym odcedź zabarwioną na fioletowo wodę, przelewając ją do innego garnka (liście kapusty nie będą już potrzebne). Do wody po kapuście wlej ocet.
  • Jajka ugotowane na twardo umieść w fioletowej wodzie. Mimo odcienia fioletu, jajka zabarwią się na niebiesko. W zależności od pożądanego efektu i intensywności, trzymaj jajka w barwniku od 1 – 3 godzin. Po 3 godzinach będą mocno niebieskie, po 1 godzinie odcień będzie delikatniejszy. Moje jajka trzymałam w wodzie po kapuście 2 godziny i jak widać wyszły bardzo intensywne.
  • Po wyjęciu jajeczek z naturalnego barwnika ułóż je na ręczniku papierowym i poczekaj aż wyschną. Uwaga pisanki mogą brudzić!

Instagram @proste.pesto

Obserwuj @proste.pesto i oznaczaj nas #proste.pesto

Facebook ProstePesto

Zobacz ProstePesto na Facebooku

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*