Spędzanie mnóstwa godzin and uzupełnianiem ćwiczeń gramatycznych bądź wkuwanie kilometrowych list słówek potrafi zabić miłość i zgasić zapał do nauki języka obcego już w zarodku.
Warto jednak spojrzeć na naukę jeżyka obcego w inny sposób aby z każdym dniem stawał się on dla naszego mózgu coraz bardziej naturalny i abyśmy przyswajali wiedzę w sposób naturalny. Oto kilka porad które mogą nam w tym pomóc:
1. Nasz mózg jest leniwy i lubi prostą komunikację gdy wiemy co ktoś do nas mówi i odpowiadamy w naturalny sposób często automatyczny np. w kwestiach codziennych lecz oczywiście używamy zwrotów w naszym rodzimym języku. Warto spróbować wyjść ze swojej strefy komfortu i otoczyć się całkowicie językiem obcym, słuchając radia w tym języku, oglądając telewizję bądź sporządzając listę zakupów.
Oczywiście na początku zrażać nas może fakt że rozumiemy nie wiele lecz warto nie poddać się pokusie przełączenia na np. polski program ponieważ dzień pop dniu nasz mózg będzie przyzwyczajał się do obcego brzmienia i wyłapywał automatycznie różne ciekawe zwroty.
2. Kolejną radą jest aby przemycić język do naszych zainteresowań, warto szukać interesujących nas artykułów np.o modzie czy przepisów w języku obcym ponieważ może na otworzyć nam twierdzę do zupełnie nowych źródeł z których możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego.
3. Zamiast wkuwania słówek w tradycyjny sposób warto przyswajać je sobie słuchając muzyki, ulubione piosenki potrafimy pamiętać latami więc jest to bardzo skuteczne.
4. Aby zanurzyć się w języku obcym warto ustawić go sobie w ustawieniach telefonu komórkowego zamiast języka ojczystego, przez lata korzystania z urządzeń intuicyjnie wiemy co oznaczają dane komunikaty więc nie ma się czego obawiać jeśli chodzi o rozumienie a nawet jeśli nie zrozumiemy co dzieje się z naszym urządzeniem to przynajmniej znajdziemy kolejny pretekst do sięgnięcia po słownik i poznanie kolejnych nowych słówek.
5. Każdy z nas wie jak przyjemne potrafi być wciągnięcie się w fabułę serialu i z wypiekami na twarzach oczekiwanie na kolejny odcinek bądź sezon. Warto więc zacząć oglądać je w języku obcym, jeśli zniechęca nas jednak wizja ciągłego stopowania i sprawdzania co powiedzieli bohaterowie warto obejrzeć serial najpierw w rodzimym jeżyku a potem w obcym dzięki czemu wiemy o co chodzi w danym odcinku.
Dobrym pomysłem gdy jesteśmy bardziej cierpliwi jest obejrzenie odcinka najpierw w naszym rodzimym języku, potem z lektorem i napisami w języku obcym a następnie bez napisów słuchając tylko aktorów i utrwalając poznane zwroty. Oprócz seriali możemy oglądać w ten sposób filmy czy bajki dla dzieci które są bardzo dobre na początku językowych przygód.
To tylko kilka z propozycji wartych uwagi warto zastanowić się nad innymi sytuacjami w których rodzimy język zastąpimy obcym na przykład śledząc portale społecznościowe osób francuskojęzycznych i próbując komentować ich poczynania czy pisząc pamiętnik. Najważniejsze jednak w nauce języka jest to aby uczyć się regularnie i nie bać się popełniania błędów ponieważ gdy ktoś poprawi nas kilka razy zapamiętamy to na bardzo długi czas.