Historia zupy to historia człowieka podana na talerzu. Towarzyszy nam od początku cywilizacji. Jak zupa wpływała na człowieka?

Polewka, wywar, strawa. Zupa nie jedno ma imię

Zupy znane są w kuchni od tysięcy lat, choć poprzez tysiąclecia różnie je nazywano. Dziś określamy je zupą, wywarem warzywnym i mięsnym lub zupą krem, lecz w przeszłości określano je strawą, polewką i pewnie wieloma jeszcze innymi określeniami.

Poznaj historię zupy, przepisy kulinarne na zupy, rosół, zupę pomidorową, zupę ziemniaczaną, gulasz i barszcz ukraiński

Zupy gotowano już wiele tysiącleci przed naszą erą. A w naszej erze z biegiem stuleci stawały się one coraz bardziej popularne i urozmaicane. Lecz najbardziej różnorodne są współcześnie. Można je gotować absolutnie ze wszystkich składników, jakimi są warzywa, mięsa, zboża, wyroby mączne, mleko, kasze, grzyby, ryby, owoce morza i owoce z drzew.

Czym jest zupa i jakie posiada właściwości?

Zupa jest płynną lub półpłynną potrawą. Powstaje z warzyw, mięsa, zbóż, a nawet owoców. Różnorodne składniki wrzucone do jednego garnka sprawiają, że powstaje smaczny wywar, który posiada cenne właściwości dla organizmu człowieka. Bo zupy zawierają wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia, jak tłuszcze, białko, węglowodany, witaminy, minerały, błonnik, kwas foliowy.

Właściwości zupy:

  • dodają organizmowi ludzkiemu energii
  • zapobiegają przeziębieniom
  • leczą drobne infekcje dzięki zawartości w zupie czosnku i cebuli
  • rozgrzewają dzięki przyprawom takim, jak pieprz, musztarda i papryka
  • zupy także wspaniale sycą, a zwłaszcza te gęste zupy i gotowane na bazie mięsa, warzyw, kasz i ziemniaków, jak na przykład krupnik lub pęczak.

Jaką konsystencję posiadają zupy?

Wszystkie zupy można podzielić na: czyste i zagęszczone a także na zupy płynne, półpłynne i zupy krem.

Zupa zwana czystą jest przejrzysta i niczym nie zagęszczona. Natomiast zupy zagęszczone posiadają w sobie zasmażkę przygotowaną z tłuszczu i mąki i jest to zazwyczaj mąka pszennej, lecz może być to także mąka ziemniaczana, a nawet bułka tarta może posłużyć do przygotowania zasmażki i stanowić zagęszczacz zupy. Zupa może być również zagęszczona śmietaną, mlekiem, jogurtem, a nawet żółtkami jaj.

Zupy można podawać na wiele sposobów. Zdecydowaną większość zup podaje się na gorąco. Lecz nie wszystkie, bo niektóre z nich podawane są też na zimno, jak na przykład chłodnik, albo zupę owocową.

Co decyduje o zupie?

O jakości i wartości zupy decydują dodatki. One również decydują o smaku zupy i kolorze zupy. Inaczej wygląda na przykład rosół, a zupełnie inaczej zupa pomidorowa, która dzięki dodatkom posiada inny kolor i smak. O smaku decydują także przyprawy, które mogą też zabarwić zupę.

Kiedy podaje się zupy?

W kuchni polskiej i nie tylko polskiej zupy stanowią pierwsze danie obiadowe. Albo zupy są konsumowane rotacyjnie razem z drugim daniem, czyli drugie danie popijane jest zupą, a zwłaszcza wtedy, gdy jest ona rzadka. Lecz zupa, która jest bogata w treść może być samodzielnym obiadem jednodaniowym głównie wtedy, gdy nie ma czasu na gotowanie obiadu dwudaniowego. Takim swoistym rodzajem zupy jest na przykład gulasz, barszcz ukraiński, czulent żydowski, albo forszmak, który jest podawany do chleba.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*