Przepis na najlepsze ogórki małosolne

Przepis na najlepsze ogórki małosolne

W polskiej kuchni ogórki małosolne latem to wręcz klasyka. Dowiedz się, jak przygotować, by smakowały najlepiej. Choć ogórki gruntowe same z siebie są wspaniałe, to trudno sobie wyobrazić aby w sezonie choć raz nie pojawiły się małosolne, czyli krótko kiszone. Chrupiące, orzeźwiające. lekko kwaskowate doskonale nadają się do sałatek, kanapek, mięs. A każdy lubi trochę inne, jedni pałaszują je już po 2 dniach kiszenia, inni wolą te 4-5 dniowe.

Przepis na najlepsze ogórki małosolne

Babcine sposoby

Ogórki zawsze należy dokładnie wyszorować, najlepiej szczoteczką. Ale zgodnie z babcinym zaleceniem warto wcześniej wymoczyć je w zimnej wodzie. Dzięki temu zabiegowi ogórki spęcznieją. Aby szybciej się zakisiły można z obu stron poodcinać końcówki lub każdy ogórek naciąć dwu-, trzykrotnie wzdłuż na głębokość ok 1 cm.

W czym kisić?

Oczywiście najlepsza jest klasyczna kamionka lub duży słój. Naczynia muszą być wyparzone, ale nie wolno ich wycierać. Istnieje też metoda kiszenia na sucho, bez zalewy, wyłącznie z przyprawami. Do tego potrzebna jest zwykła plastikowa torebka na mrożonki z zapięciem suwakowym. Wkładamy do niej ogórki i przyprawy. Zamykamy, wkładamy na 2 godz. do lodówki, a następnie zostawiamy w temperaturze pokojowej na ok. 20 godz. Po tym czasie ogórki są gotowe do jedzenia.

Dodatki i przyprawy do ogórków małosolnych

Do kiszenia ogórków konieczny jest koper, świeży chrzan i ząbki czosnku. To podstawa. Ale warto też dodać łyżeczkę gorczycy, listki laurowe, kilka nasionek kolendry i ziarenka ziela angielskiego. Dodatkiem doskonale aromatyzującym, a jednocześnie sprawiającym, że kiszone ogórki stają się jędrne są liście: dębowe, wiśniowe lub porzeczkowe, a nawet winogronowe.

Przepis na najlepsze ogórki małosolne

Przepis na najlepsze ogórki małosolne

5.0 z 1 głos
Danie: PrzetworyKuchnia: PolskaTrudność: Łatwe
Porcje

16

porcje
Przygotowanie

15

min.
Wykonanie

15

min.
Kalorie

115

kcal

W polskiej kuchni ogórki małosolne latem to wręcz klasyka. Dowiedz się, jak przygotować, by smakowały najlepiej. Chrupiące i orzeźwiające.

Tryb gotowania.

Dłuższe podświetlenie ekranu

Składniki:

  • 1,5 kg średniej wielkości ogórków gruntowych

  • 1 pęczek koperku

  • 4 ząbki czosnku

  • 15 cm kawałek korzenia chrzanu

  • 1 łyżeczka ziaren gorczycy

  • woda w ilości takiej, żeby zalać ogórki

  • sól kamienna (na 1 L wody przeznacz czubatą łyżkę soli)


Sposób przygotowania:

  • Ogórki wymocz, dobrze wymyj. Na dno naczynia włóż połowę kopru, pokrojone na połówki nieobrane ząbki czosnku i obrany, pokrojony wzdłuż na ćwiartki chrzan.
  • Wsyp gorczycę. Ułóż ogórki.
  • Zagrzej wodę. Na 1 l wody przeznacz czubatą łyżkę soli. Ciepłym roztworem zalej ogórki.
  • Przykryj, odstaw na kilka dni. Będą gotowe, gdy zalewa zacznie mętnieć.

Instagram @proste.pesto

Obserwuj @proste.pesto i oznaczaj nas #proste.pesto

Facebook ProstePesto

Zobacz ProstePesto na Facebooku



Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*