Truskawki. Owoce lata, zdrowa, słodka przyjemność

Truskawki. Owoce lata, zdrowa, słodka przyjemność

Truskawki to symbol lata, słodkie, soczyste owoce o niepowtarzalnym smaku i aromacie. W rozumieniu botaniki to tzw. owoc rzekomy. Małe pestki otoczone gęstym miąższem, to owoce truskawek. Występuje około 2000 różnych odmian hodowlanych, różniących się między sobą smakiem, wielkością owoców, kolorem, kształtem, okresem owocowania, trwałością. Mieszaniec ten jest hybrydą, dwóch amerykańskich odmian poziomek – poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską, które po skrzyżowaniu tworzą pospolitą truskawkę. Francuski botanik, Antoine Nicolas Duchesne, na początku XVIII wieku, w pracy poświęconej truskawkom, opisał krzyżówkę tych dwóch odmian poziomek.

Truskawki. Owoce lata, zdrowa, słodka przyjemność

Kuchnia pachnąca truskawkami

Świeże truskawki są wyjątkowym przysmakiem, zwłaszcza w sezonie letnim. Wykorzystywane są do robienia dżemów, konfitur, marmolady, kompotów, soków, galaretek, pierogów. Smakiem zachwycają świeże owoce z jogurtem, truskawkowe lody, sorbety, kremy, desery, ciasta. Domowa truskawkowa nalewka to uczta dla smakoszy, owocowo-spirytusowego napoju. Te delikatne owoce znalazły również zastosowanie w postaci mrożonek. Mrożonki względem świeżych owoców nie tracą zbyt wielu właściwości makro i mikroelementów. Polecane przepisy z truskawek to:

Truskawki to owoce uprawiane w krajach o umiarkowanym, chłodnym klimacie występującym na znacznej powierzchni półkuli północnej i półkuli południowej Ziemi, oraz chłodniejszej strefie podzwrotnikowe.
Największym producentem truskawek na świecie są Chiny i Stany Zjednoczone. Kolejni producenci to Meksyk, Egipt, Hiszpania, Grecja, Rosja, Turcja. W Polsce występuje około 50 odmian truskawek. W uprawie truskawek na większą skalę Polska jest na siódmym miejscu na świecie.

Truskawki – witaminy, wartości odżywcze. Owoce truskawek to bogactwo witamin: A, C, E, B1, B2, B3, B6, B9, oraz cennych minerałów: wapń, żelazo, cynk, magnez, mangan, potas, fosfor i jod.

Owoce truskawek posiadają szereg cennych dla zdrowia właściwości.

  1. Błonnik pobudza jelita do pracy, ułatwia spalanie tłuszczu, działa przeciwzapalnie i odtruwająco.
  2. Truskawki pobudzają białka, które chronią przed chorobami serca.
  3. Pektyny pobudzają pracę jelit.
  4. Flawonoidy mają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, usuwają toksyny, pełnią funkcję barwników.
  5. Antocyjany, barwniki roślinne, odgrywają w organizmie ważną rolę ochronną,
  6. Fenolokwasy, garbniki naturalne, działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, mają silne działanie antyoksydacyjne – hamują działanie wolnych rodników, tworząc warstwę ochronną na skórze.
  7. Kwas elagowy wspiera układ immunologiczny organizmu i jest antyutleniaczem, chroni przed nowotworami.
  8. Fitocydy, wytwarzane przez rośliny substancje lotne lub ciekłe mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.
  9. Fizetyny zawarte w truskawkach pomagają zmniejszyć powikłania towarzyszące cukrzycy typu1.
  10. Bromelaina to enzym roślinny o wielu właściwościach leczniczych, zmniejsza stany zapalne, obrzęki i ból będący wynikiem naciągnięcia, naderwania mięśni. Bromelaina ułatwia spalanie tłuszczu.
  11. Truskawki wykazują aktywność antymikrobiologiczną wobec bakterii z rodzaju Salmonella i gronkowca Staphylococcus.
  12. Truskawki to cenne źródło witaminy C, bogatsze niż cytrusy.
  13. Dzięki właściwościom zasadotwórczym i moczopędnym truskawki wspierają choroby nerek i choroby reumatyczne.

Uwaga na truskawki

  • Uczulenie na truskawki to przyczyna alergii pokarmowej.
  • Truskawki należy podawać ostrożnie dzieciom od 10 miesiąca życia. Po potwierdzeniu alergii należy owoce wprowadzić do diety dziecka, po drugim roku życia.
  • Truskawki mogą uczulać również osoby dorosłe. Objawami uczuleniowymi na truskawki jest swędzenie, wysypka skóry, swędzenie w jamie ustnej, duszności, opuchnięcie ust, języka, twarzy. Zdarzają się wymioty, ból brzucha, biegunka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*