Brzoskwinie – właściwości i ciekawostki

Brzoskwinie – właściwości i ciekawostki

Brzoskwinia właściwa, zwyczajna (Prunus persica) to drzewo owocowe z rodziny różowatych, gatunek z rodzaju Prunus (śliwy, czereśnie, wiśnie). Jedną z odmian brzoskwini jest nektarynka i morela. Obecnie brzoskwinie uprawia się w Azji Środkowej, Ameryce, krajach Zakaukazia i na największym kontynencie – Eurazji. Największym producentem upraw brzoskwini na skalę przemysłową są Chiny, Włochy, Hiszpania i Stany Zjednoczone – stan Kalifornia.

Brzoskwinie – właściwości i ciekawostki

W Polsce brzoskwinie, to rośliny trudne do uprawy z uwagi na klimat. W naszych warunkach brzoskwinia zwyczajna to niewielkie owoce, które przy odpowiednim nasłonecznieniu, stają się bardzo słodkie, soczyste i aromatyczne. Drzewa najczęściej sadzone są w towarzystwie innych drzew owocowych w ogrodach oraz sadach. Warunki naturalne sprzyjające uprawom to południowo i środkowo zachodnie obszary Polski, przede wszystkim okolice Poznania, Wrocławia i Ziemi Lubuskiej.

Owoce brzoskwini zawierają duże ilości witaminy A, witaminę E, K, witaminy z grupy B, niewielką ilość witaminy C. Brzoskwinie są cennym źródłem minerałów. Zawierają duże ilości potasu, fosfor, cynk, miedź, mangan, bor i niewielką ilość magnezu. Brzoskwinie to bogate źródło błonnika. W 100 gramach owoców znajduje się 1,9 grama błonnika.

Korzyści zdrowotne jedzenia brzoskwiń.

  1. Zawarta w brzoskwiniach witamina C jest środkiem leczniczym dla kobiet w ciąży i niemowlaków. Bierze udział w produkcji kolagenu i podstawowego białka, wpływa na kształtowanie kości, chrząstek, zębów i naczyń krwionośnych.
  2. Brzoskwinie zawierają związki bioaktywne, które zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 oraz w leczeniu chorób układu naczyniowo-sercowego. Owoce są bogate w związki fenolowe, które działają tak jak przeciwutleniacze.
  3. Przeciwutleniacze ograniczają ryzyko rozwoju komórek rakowych i chorób układu krążenia. Chronią organizm przed nowotworami; rakiem płuc, przewodu pokarmowego, jamy ustnej. Brzoskwinie wykazują działanie przeciwbakteryjne.
  4. Brzoskwinie redukują objawy stresu – zawroty głowy, nadciśnienie, zaburzenia ruchowe, napięcie mięśni, niestrawność. Kwiaty brzoskwini wykazują podobne właściwości.
  5. Przeciwutleniacze zwiększają zawartość „dobrego cholesterolu” HDL.
  6. Witaminy A, C w owocach mają wpływ na nawilżenie skóry, na proces regeneracji tkanek. Owoce redukują utratę włosów.
  7. W 100 gramach owoców znajduje się duża dawka witaminy A, 326/IU (aktywność substancji czynnych). Beta-karoten (witamina A) wspiera układ odpornościowy, nazywany jest „witaminą przeciw infekcjom”.
  8. Brzoskwinie mają właściwości lekko przeczyszczające, działają moczopędnie.
  9. Herbata z liści i z kory drzewa brzoskwiniowego działa wykrztuśnie, pomaga na zapalenie oskrzeli, przeziębienie, kaszel, ostrą chorobę zakaźną dróg oddechowych, nieżyt żołądka.
  10. Obecność potasu (w brzoskwiniach 200 mg na 100 g) niezbędna jest do prawidłowej pracy serca i układu krwionośnego. Szkodliwy dla organizmu jest niedobór, jak i nadmiar tego makroelementu.
  11. Witamina A zawarta w owocach jest składnikiem odżywczym dla oczu, chroni przed zaćmą, kurzą ślepotą, zespołem suchego oka.

Ciekawe przepisy na dania z brzoskwiń:

Brzoskwinie, owoce Dalekiego Wschodu.

Brzoskwinie odgrywają ważną rolę w chińskich legendach i historii. Wywodzą się ze środkowej i północnej części starożytnych Chin sprzed 4000 lat. Owocom brzoskwini oddawano cześć i szacunek, traktowano jak owoce czystości i prawdy, owoce o magicznych mocach, symbol życia, drzewo „Bogini Matki”. W chińskich mitach tylko owoce były otaczane kultem. Drzewo tak długo rosło, aż samo obumarło. Ścięcie rosnącego drzewa skazywało każdego na wieczną karę. Symbolikę owoców brzoskwini znajdujemy na chińskiej porcelanie, rzeźbach, malowidłach ściennych stanowiących dorobek kultury chińskiej. O „cudownych” owocach wspominają dzieła chińskiej literatury.

Japońscy kronikarze opisywali drzewo brzoskwiniowe jako symbol nieśmiertelności, młodości i szczęścia. W japońskich legendach brzoskwinie to źródło sił nadprzyrodzonych i magii.

Przez obszar starożytnych Indii (Kaszmir) brzoskwinie dotarły do Persji i Egiptu, gdzie stały się przysmakiem o właściwościach zdrowotnych dla królów i cesarzy. Nasiona brzoskwiń do Europy trafiły za sprawą władcy Macedonii, Aleksandra Wielkiego, a potem na inne kontynenty.

Ciekawostki na temat brzoskwiń.

  1. Archeolodzy odkryli, że Chińczycy w II w.p.n.e. wiedzieli o różnicach w odmianach brzoskwiń.
  2. Brzoskwinie w Japonii wykorzystywane były do wykonywania wyroków śmierci. W pestce owoców znajdują się substancje trujące, które podane w odpowiedniej dawce stają się trucizną.
  3. Niektóre dzikie odmiany brzoskwiń, nadal uprawiane są w odległych obszarach Chin.
  4. Rzymianie nazywali owoce brzoskwini „perskim jabłkiem”.
  5. W literaturze wspomniano o brzoskwiniach już w 79 roku n.e.
  6. Z drzewa brzoskwiniowego, które samo uschło, wyrabiano łuki, laski, różdżki i talizmany o magicznym działaniu.
  7. Istnieje 2000 odmian brzoskwiń.
  8. W medycynie ludowej suszone, sproszkowane liście stosowano do leczenia ran i owrzodzeń.
  9. Brzoskwinie są łatwostrawne i niskokaloryczne (100 gram owoców to tylko 40 kalorii), zawierają cukry proste, w 89% składają się z wody i sporej ilości błonnika.
  10. Brzoskwinie w puszce w 100 gramach owoców i płynu zawierają 24 kalorie.
  11. Suszone owoce są bardziej kaloryczne i zawierają więcej cukru.
  12. Świeże kwiaty brzoskwini służą do dekoracji potraw, jako dodatek do sałatek. W stanie świeżym jedzą je w Japonii, Chinach, Korei.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*