Potrawy wielkanocne

Święta to czas, który przeznaczamy głównie na spędzenie czasu z rodziną, dlatego nie może w tym okresie zabraknąć również wspaniałych potraw. Tak jak na Święta Bożego Narodzenia słyszy się o przygotowaniu zgodnie z tradycją dwunastu potraw tak i w Święta Wielkanocne znajdziemy potrawy, które towarzyszą nam od dawna klasyczne potrawy. Co prawda zapewne w każdym domu są one przyrządzane trochę inaczej, ale podstawowe składniki zostają zachowane. W Polsce Wielkanoc w tym roku obchodzona jest 17 kwietnia. Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę poświęca się koszyczek z przygotowanym w nim pożywieniem, a następnie w wielkanocny poranek przyrządza się uroczyste śniadanie. Poniżej przedstawiamy spis potrawy, które najczęściej przygotowuje się właśnie na te święta:

  • Żurek – ta potrawa, która chyba nikogo nie zdziwi, można by rzec jak Wielkanoc to i żurek przygotowywany na wędzące, z dodatkiem chrzanu, a do tego pachnący majerankiem. Najczęściej podawany jest z białą kiełbasą albo/i ziemniakami oraz jajkiem. Warto pokusić się o przygotowanie domowego zakwasu na bazie mąki razowej. Istnieje wiele przepisów na to danie w zależności od regionu jak np. żurek śląski czy kujawski. Natomiast żeby zaskoczyć domowników lub gości warto spróbować podać żurek nie na talerzu, ale w chlebie, jest to bardzo popularny sposób zwłaszcza w okresie świątecznym.
  • Barszcz biały – Tak naprawdę jest to zupa bardzo podobna w przygotowaniu do żurku i często stosowana jest zamiennie. Barszcz biały to oczywiście tradycyjne danie Wielkanocne, który także gotuje się na wędzące i podaje zazwyczaj z białą kiełbasą. Różni się on tak naprawdę od żurku zakwasem, który przygotowuje się do przyrządzenia barszczu białego na bazie mąki pszennej z kolei do żurku na bazie mąki razowej. Żeby podkreślić jeszcze bardziej smak barszczu białego pod koniec gotowania można dodać nie dużą ilość chrzanu.
  • Biała kiełbasa – jest przede wszystkim kojarzona jako dodatek do żurku czy barszczu białego, jednak często jest ona również podawana jako osobne danie. Kiełbasa, która przygotowywana jest z wieprzowiny świetnie smakuje podana na ciepło np. pieczona z cebulką i jabłkiem, a nawet w cieśnie francuskim. Doskonale komponuje się z dodatkiem chrzanu.
  • Jajka faszerowane – od pokoleń królują na polskich stołach w czasie Wielkanocy. Dzieci cieszą się gdy mogą przygotować z jajek kolorowe pisanki. Nie ma jednego konkretnego przepisu na faszerowane jajka, a z biegiem czasu jest ich nawet coraz więcej. Jajka pierwsze trzeba ugotować na twardo, następnie wyjmujemy środki (żółtka), przecieramy i właśnie do nich dodajemy inne składniki jak np. pieczarki i cebulę, boczek z żurawiną, można nawet dodać wędzonego łososia i serek śmietankowy. Każdy ma swoją ulubioną wersję, jedno jest pewne jajek na wielkanocnym stole nie może zabraknąć.
  • Zupa chrzanowa – to kolejna zupa, która wpisuje się w tradycyjne dania Wielkanocne. Chrzan ma znaczenie symboliczne (znak przezwyciężenia goryczy męki Chrystusa) dlatego jest wykorzystywany szczególnie właśnie w okresie świątecznym do wielu potraw. Zupa chrzanowa jest uwielbiana przez wiele osób ze względu na swój wyrazisty smak, a do tego jest rozgrzewająca no i zdrowa. Najczęściej podawana jest z kawałkami boczku, a także jajkiem na twardo.
  • Pasztet wielkanocny – w polskich domach oprócz jajek na wielkanocnym stole można znaleźć domowej roboty pasztet, który jest również świetnym dodatkiem do pieczywa. Najlepiej smakuje przygotowany z różnego rodzaju mięs i warzyw, choć zapewne ile gospodyń tyle różnych przepisów. Jeśli ktoś nie boi się eksperymentować można dla odmiany spróbować upiec pasztet z dodatkiem np. śliwek, pieczarek lub po upieczeniu podać z dodatkiem żurawiny, warto poznawać nowe smaki i wybrać najlepszą wersję dla siebie.
  • Sałatka jarzynowa – jest to jedna z najczęściej przygotowywanych sałatek na święta Bożego Narodzenia, dlatego też w święta Wielkanocne również nie mogło jej zabraknąć. Przyrządzona z różnych warzyw np. marchewki, pietruszki, selera, ziemniaków z dodatkiem ogórków kiszony, groszku i majonezu. Jeśli ktoś jeszcze jej nie próbował to koniecznie musi to zrobić.
  • Babka wielkanocna – czas na słodką część świątecznego stołu, babka jest jednym z najpopularniejszych wypieków w czasie Wielkanocy. Tradycyjnie przyrządzana jest na bazie drożdży, dzięki temu jest naprawdę puszysta. Istnieje również kilka innych równie smacznych wersji babki jak np. cytrynowa, marmurkowa czy piaskowa. Klasycznie przygotowaną babkę posypuje się cukrem pudrem, a także często polewa się polewą czekoladową lub lukrem. Babkę wielkanocną najlepiej wypiec dzień wcześniej, ponieważ świeża smakuje doskonale.
  • Mazurek wielkanocny – w wielu domach ciasto to jest przygotowywane tylko raz w roku właśnie w okresie świąt Wielkanocnych. Wypiekany jest przeważnie na kruchym i cienkim spodzie, aby uwydatnić i podkreślić smak nadzienia. Mazurka często przyrządza się z bakaliami, ale istniej również wiele innych ciekawych propozycji jak np. cytrynowy, kajmakowy, czekoladowy, różany czy jaglany. Pewnie sporo osób to ucieszy, że mazurka można również przygotować wersji na wegańskim spodzie.
  • Sernik wielkanocny – kolejną propozycją świątecznego wypieku jest znany wszystkim nie od dziś sernik. Ciasto to przygotowywane jest na kruchym spodzie (lub bez niego) z przepyszną, puszystą masą serową, do której można dodać bakalie. Świetnie smakuje także z polewą czekoladową. Warto nie zapomnieć właśnie o serniku przy świątecznych wypiekach, goście na pewno będą zachwyceni.
  • Pascha wielkanocna – jest to deser przygotowywany zwłaszcza w czasie świątecznym. Na pewno znajdzie się kilka osób, które nie wiedzą jak właściwie wygląda ten słodki przysmak, którzy jedni nazywają deserem inni ciastem. Paschę wielkanocną przyrządza się z twarogu lub mleka, śmietany, masła, z dodatkiem wanilii, żółtek i cukru. Zazwyczaj dodaje się także bakalie. Z kolei do nadania jej kształtu potrzeba: sitko o średnicy około 20 cm, dużą gazę lub nową pieluchę tetrową, garnek do położenia w nim sitka oraz płaski talerzyk do obciążenia paschy. Taki rodzaj ciasta na pewno zasmakuje gościom, a także ich zaskoczy.

Oprócz wymienionych dań na święta Wielkanocne przygotowuje się także różnego rodzaju pieczone mięsa np. schab ze śliwką czy suszonymi pomidorami, a także pieczenie np. rzymską czy wołową. Idealnie smakują również przygotowane w domu wędliny, mało kto im się oprze. Przyrządzić można też zupę szczawiową, którą podobnie jak żurek czy barszcz biały podaje się z ziemniakami, jakiem i odrobiną chrzanu. Symbolicznym znakiem na świątecznym stole jest przede wszystkim baranek, który przypomina postać Chrystusa oddającego swoje życie za ludzi (jako baranek) i zmartwychwstającego zdobywając zwycięstwo nad śmiercią i grzechem. Takiego baranka można przygotować np. z ciasta, cukru, czekolady czy masła. Z kolei jeśli skupimy się na świątecznych wypiekach to oprócz ciast można przyrządzić muffinki zwane również babeczkami z dodatkiem kremu, na którym stworzy się piękne świąteczne dekoracje z wykorzystaniem czekolady czy lukru.