Jakie sprzęty są najbardziej przydatne w profesjonalnej gastronomii?

Jakie sprzęty są najbardziej przydatne w profesjonalnej gastronomii?

Żywienie zbiorowe bardzo różni się od gotowania w domowym zaciszu. Wymaga doskonałej organizacji i wprowadzania licznych usprawnień. Niektóre sprzęty mogą sprawdzić się również w domowej kuchni, jednak inne są przeznaczone do produkcji bardzo dużych ilości żywności. Sprawdź, czy wiesz, z jakich urządzeń korzystają restauracje, stołówki i zakłady przetwórstwa żywności!

Obróbka żywności to często bardzo długi proces, który wymaga sporych nakładów pracy. Obranie ziemniaków na obiad bywa uważane za uciążliwe, a co, jeśli trzeba ich przygotować znacznie więcej? Przemysłowe obieraczki do ziemniaków potrafią w ciągu godziny obierać nawet kilkaset kilogramów tych warzyw! Dzięki temu można zaoszczędzić wiele godzin żmudnej pracy. Jakie jeszcze rozwiązania stosuje się w profesjonalnej gastronomii?

Wilk do mielenia mięsa

Mięso mielone jest popularnym składnikiem wielu dań – zarówno kuchni polskiej, jak i zagranicznych przysmaków. Rozdrabnianie mięsa również wykonywane jest przez specjalne maszyny. Są to wilki do mięsa, nazywane tak, gdyż często mają charakterystyczny kształt oparty na 4 nogach. W wilku mielić można nie tylko mięso, ale także gotowane warzywa i ryby. Takie sprzęty osiągają wydajność na poziomie kilkuset kilogramów surowca na godzinę.

Kuter do mieszania składników

Chociaż kojarzy się z rybami, to w kutrze obrabiać można również mięso i warzywa. Urządzenie służy do precyzyjnego rozdrabniania oraz dokładnego mieszania składników. Jest bardzo przydatny podczas tworzenia różnych rodzajów farszu i past.

Kotleciarki

W zakładach gastronomicznych, cateringach i restauracjach świetnie sprawdzają się również kotleciarki. Są to urządzenia, które zmiękczają mięso i pozwalają uzyskać odpowiednią formę. Dzięki nim można rozbijać mechanicznie plastry mięsa, aby uzyskać miękkie i delikatne kotlety, steki i sznycle.

Blendery

Znane z domowego użytku blendery również wykorzystywane są w profesjonalnej gastronomii. Jednak ich wygląd różni się nieco od tych, których używa się w kuchni. Profesjonalne blendery mają zwykle o wiele dłuższe rączki, które pozwalają łatwiej zmiksować składniki w głębokich, obszernych naczyniach. Takie blendery mają również większą moc, gdyż pracują o wiele intensywniej, niż te kuchenne.

Piec konwekcyjno-parowy

Ten rodzaj pieca bardzo różni się od zwykłych piekarników kuchennych. Dzięki zastosowanej technologii jest niezwykle uniwersalny. Można w nim nie tylko piec, ale także grillować, blanszować, smażyć, wędzić, a nawet gotować różne dania. Zwykle są to urządzenia sterowane elektronicznie, z wieloma automatycznymi programami.

Dlaczego potrzeba takich sprzętów?

Przy produkcji większych ilości jedzenia konieczne jest wprowadzenie automatyzacji pewnych działań. Urządzenia takie jak obieraczki do ziemniaków, kuter czy wilk pomagają zaoszczędzić sporo pracy. Często są także dokładniejsze i bardziej precyzyjne niż ręczna obróbka. Są również łatwe w czyszczeniu, więc pomagają utrzymać wysokie standardy higieniczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*