Przepis | Strona główna | Blog | Wędzarnia ogrodowa i rodzaje wędzenia
Uwędzone szynki wiszą i suszą się powietrzem

Wędzarnia ogrodowa i rodzaje wędzenia

Przez znawców tematu przydomowa wędzarnia kojarzona jest z drewnianą beczką przykryta grubym brezentem, rzadziej z odpowiednio wymurowanym z cegieł sześcianem i odpowiednim paleniskiem. Przydatna dla rolników oraz amatorów kupna żywca bezpośrednio od chłopów, co było szczególnie często praktykowane w czasach oficjalnie ubogiego w mięso i wyroby wędliniarskie PRL-u.

Obecnie wędzarnie nie są już tak niezbędne, ale mogą się przydać wszystkim amatorom domowej roboty kiełbas, szynek, a nawet wędzonych serów i ryb. Obecnie również można sobie zafundować profesjonalną wędzarnię do ogrodu, której konstrukcja uniemożliwia przypalenia wędzonki, a co w wędzarkach samoróbkach zdarzało się dosyć często.

Kiełbasa i szynka wiszą w wędzarni osnute dymem

Przebieg procesu wędzenia

Do wędzenia potrzebna jest wędzarnia, a tych obecnie w handlu nie brakuje. Przykładowa wędzarnia ogrodowa składa się z:

  • paleniska z grubej blachy piecowej, np.: o wymiarach 25 x 25 x 30 cm oraz rusztu;
  • metalowej rury długości ok. 100 cm oraz kolana;
  • podstawy, czyli metalowej ramy z nóżkami;
  • drewnianej komory dymowej (świerk, dąb) o wymiarach 50 x 50 x 70 cm;
  • ponadto deflektora, termometru, drążków oraz haków.

W zależności od przeprowadzanej metody wędzenia może ono potrwać od 1 do 2 godzin do nawet kilku dni. Przy nowoczesnych wędzarniach możliwe jest wędzenie na zimno lub na gorąco. Każda z metod pozwala na uzyskanie zróżnicowanych walorów smakowych wędzonek.

Co można wędzić?

Wędzenie na gorąco

Wędzenie na gorąco jest najczęściej praktykowanym procesem i przebiega w wysokich temperaturach, nawet do 90°C. Jednocześnie jest to proces najprostszy i do jego przeprowadzenia wystarczą właśnie te najmniej skomplikowane wędzarnie ogrodowe. Wędzenie na gorąco składa się z kilku etapów:

  • obsychanie pożywienia, np. kiełbas – przebiega w temperaturach 25-45°C;
  • wędzenie właściwe – przebiega najdłużej i w temperaturze ok. 50°C;
  • podpiekanie – trwa krótko w temperaturach ok. 60-90°C.

Niewątpliwą zaletą wędzenia na gorąco jest szybkość przygotowania produktu do spożycia. Niektóre z dań można przygotować nawet w ciągu godziny. Jednakże metoda na gorąco ma tę wadę, że ścinające się pod wpływem wysokich temperatur białko warstw zewnętrznych blokuje dostęp dla dymu dla warstw wewnętrznych produktu. Z tego też względu wędzenie na gorąco często jest nazywane podwędzaniem.

Wędzenie na zimno

Wędzenie na zimno można uczciwie nazwać wędzeniem profesjonalnym, a do jego przeprowadzenia niezbędna jest odpowiednia wędzarnia. Najczęściej będzie to wędzarnia stalowa, a wędzenie na zimno może w niej potrwać nawet klika dni. Niewątpliwie może to się wydawać uciążliwe, ale tak uwędzone mięso można przechowywać znacznie dłużej. To przykładowo tak uwędzoną kiełbasę można pozostawiać w spiżarce do wyschnięcia.

Wędzenie na zimno przeprowadzane jest w temperaturach stabilnych ok. 30-33°C, dlatego też kanał dymowy takich wędzarni powinien być dłuższy i mieć przynajmniej półtora metra. Dodatkowo do takiego wędzenia produkty trzeba odpowiednio przygotować (peklowanie i wysuszenie w ciemnym miejscu). Wędzenie na zimno jest w związku z tym procesem wymagającym większego nakładu nie tylko czasu, ale i pracy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*