Poradnik ProstePesto. Jak założyć firmę za oceanem?

Poradnik ProstePesto. Jak założyć firmę za oceanem?

W Ameryce jak w wielu rozwiniętych gospodarkach konkurencyjność i zasady wolnego rynku pozwalają na zaistnienie wielu podmiotom. Co roku powstaje tam mnóstwo nowych spółek. Spółka w USA to marzenie niejednego cudzoziemca, który emigruje do USA, żeby ziścił się jego wielki amerykański sen.

Na początek trzeba sobie poradzić z procedurą wizową. Jak wygląda amerykańskie prawo wizowe? Jeśli ktoś chce prowadzić interesy w USA tylko inwestując tam pieniądze na odległość nie musi posiadać wizy. Inaczej jest, gdy inwestor chce założyć firmę uczestniczyć w jej kierowaniu osobiście. W związku z prowadzeniem biznesu prawodawstwo amerykańskie przewiduje takie oto wizy.

  • E-1 – oferowane handlowcom prowadzącym handel w imieniu rodzimej firmy. Ciągłość wizy daje możliwość pełnienia obowiązków przedstawiciela.
  • E-2 – pozwolenie przyznaje się inwestorom z dużym kapitałem. Dodatkowo chcących pełnić obowiązki dowódcze osobiście.
  • EB-2 – dokument z relacją do poprzedniego. Słynna „Zielona karta”. Dostają ją biznesmeni, których poziom inwestycji przewyższa rząd pięciuset tysięcy dolarów i zatrudnienie nie mniej niż dziesięć osób. Czas utrzymania firmy nie może być krótszy niż 5 lat.

Status prawny. W USA funkcjonują dwa rodzaje spółek. C-corporation i S-corporation. Pierwsze to duże podmioty. Drugie mniejsze. Amerykańskie prawo daje możliwość inwestowania na rynku gospodarczym przedsiębiorcom nieposiadającym prawa stałego pobytu przez skorzystanie z polskiego odpowiednika sp. z o. o, czyli LLC (Limited Liability Company). Przedsiębiorstwa te mogą liczyć na dodatkową ochronę. Protekcję gwarantują federalne przepisy podatkowe.

Rejestracja firmy. Jest dość prosta i można ją przeprowadzić online. Wypełnia się formularz SS4, ale dopiero po złożeniu statutu oraz doręczeniu wspólnikom świadectw własnościowych lub akcjonariuszom świadectw udziałowych, można wtedy odebrać identyfikator pracodawcy – EIN. Do celów rozliczenia podatków stosuje się ITIN (Individual Taxpayer Identification Number). Odpowiednik polskiego NIP.

Nazwa firmy. Przed startem działalności warto sprawdzić w rejestrze znaków towarowych, czy nazwa firmy i logo nie jest zastrzeżona.

A jak to zrobić bez wychodzenia z domu? W Polsce działa kilka podmiotów oferujących rejestrację firmy w USA bez wychodzenia z domu czyli całkowicie online. Wśród nich godne wymienienia są tylko dwie, które oferują swoje usługi na najbardziej korzystnych warunkach. Jest to Delaware24.pl czyli serwis specjalizujący się w rejestracji firm w stanie Delaware (bardzo przyjazny zagranicznym inwestorom) i serwis USAcorp.pl zajmujący się rejestracją spółek we wszystkich stanach USA.

A na początek, polecamy dania kuchni amerykańskiej:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*