Kuchnia polska

Kuchnia polska, nieznana w świecie a jednocześnie jedna z lepszych. Być może to subiektywne odczucia, może skojarzenia z czasami dzieciństwa i kuchnią babci, lecz to nie zmienia faktu, że jest to mój ulubiony rodzaj kuchni. Pachnąca lasem, świeżymi warzywami, genialnym mięsem. Subiektywnie to najwspanialsza kuchnia globu.

Regionalne kuchnie polskie (alfabetycznie): galicyjska, góralska, kaszubska, kujawska, kurpiowska, lubelska, mazowiecka, podlaska, pomorska, śląska, warmińsko-mazurska i wielkopolska.

Czym tak naprawdę jest kuchnia polska. Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć w skrócie, jest to kuchnia bardzo prosta i jednocześnie bardzo bogata w składniki. Nigdzie indziej nie spotkamy w kuchni tylu gatunków mięs, od tych najpopularniejszych po dziczyzną. Nie spotkamy takiego bukietu warzyw i smaków. To także kuchnia niezliczonych gatunków grzybów leśnych, gdzie na świecie królują w większości pieczarki. To wiele gatunków ryb słodkowodnych i morskich. To sery i wyroby mleczne. A jakim cudem kuchnia polska stała się tak różnorodna? Gdy kształtowały się smaki Europy to właśnie Polska była imperium rozciągającym się od morza do morza. Przez nasz kraj przechodziły szlaki handlowe między wschodem a zachodem. Mieliśmy więc dostęp do składników z całego kontynentu. Ale kuchnia polska to nie tylko wykwintne smaki. To także proste smaki chłopskie. Proste i pożywne dania wsi, czyli przygotowywane z tego co urodziła ziemia. A że ziemia w Polsce od zawsze była wyjątkowo płodna, mogliśmy u siebie uprawiać szeroki wachlarz warzyw, zbóż i owoców. Także bujne polskie lasy dostarczały nam swoje dobra a łąki dostarczały przypraw i ziół, tak zapomnianych w obecnych kuchniach.

Czego można żałować obecnie, to tego, że polska kuchnia nie jest znana w świecie. Na każdym kontynencie i każdej szerokości geograficznej trafimy na restauracje z kuchniami świata, jednak brakuje wśród nich kuchni polskiej. Dlatego promujmy ją. I nie będzie to pchanie się w kulinarny świat na siłę. Bo kto raz spróbuje polskiej kuchni, na zawsze zostanie ona w jego sercu.


Podział kuchni polskiej na kuchnię regionalną:

Kuchnia galicyjska

Typową przekąską w małopolskiej kuchni galicyjskiej jest salceson z mięsa wieprzowego, podawany z zimnym sosem na bazie musztardy. Oprócz tego gości karp po zatorsku z faszerowanym serem, jajkami i pieczarkami oraz tradycyjna kiełbasa lisiecka, wytwarzana z mięsa wieprzowego. Czytaj więcej o kuchni galicyjskiej.

Kuchnia góralska

Kuchnię góralską można określić raczej jako jarską, ponieważ mięso na tych terenach było drogie i trudno dostępne. Przeciętny góral mógł sobie na nie pozwolić jedynie w dni świąteczne. Najczęściej wybierano wtedy baraninę ze względu na popularny na tym obszarze chów owiec. Czytaj więcej o kuchni góralskiej.

Kuchnia kaszubska

Tradycyjne potrawy kaszubskiej kuchni opierają się produktach dostępnych na tym terenie. Nie brakuje dań mięsnych, ziemniaczanych i rybnych. Charakterystyczną cechą dań jest prostota oraz tradycyjna receptura, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Słyną z uprawy truskawek. Czytaj więcej o kuchni kaszubskiej.

Kuchnia kujawska

Popularnym napojem codziennym była kawa zbożowa z jęczmienia i cykorii. Często, zwłaszcza w okresie letnim pito również orzeźwiający podpiwek wyrabiany z kawy zbożowej, chmielu i drożdży. Szeroko używany był także miód, pozyskiwany z dzikich barci leśnych. Czytaj więcej o kuchni kujawskiej.

Kuchnia kurpiowska

Wiele dań i smaków popularnych w kuchni tego regionu pojawia się także w kuchni Mazowsza. Jadło się prosto, ale i tłusto, gdyż trzeba było ciężko pracować. Był to region biedny i potrawy podawano proste. Jadłospis był zróżnicowany. Najsmaczniejsze specjały były jadane od święta. Czytaj więcej o kuchni kurpiowskiej.

Kuchnia lubelska

Lubelszczyzna nigdy nie była regionem zamożnym co wpływało na kuchnię lubelską. Mięso w kuchni pojawiało się rzadko. Z miodów robi się różnego rodzaju nalewki i miody pitne, które spożywa się w okresach świątecznych oraz w trakcie uroczystości weselnych. Czytaj więcej o kuchni lubelskiej.

Kuchnia mazowiecka

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedną z najbardziej charakterystycznych dla Mazowsza potraw był pieczony w całości jesiotr. Dziś dziko żyjących jesiotrów już nie ma, a na pewno nie trafi się na ważące po kilkadziesiąt kilogramów, wielkie egzemplarze. Czytaj więcej o kuchni mazowieckiej.

Kuchnia podlaska

Smaki Podlasia to także własnoręcznie robione wędliny i mięsa. Do wędlin idealnie pasuje oryginalny w smaku ser Koryciński. Wytwarzany jest tradycyjną metodą według starych receptur przez gospodynie z okolic Korycina. Owoce i zioła wykorzystywane są do przyrządzania tradycyjnych nalewek oraz aromatycznych wódek. Czytaj więcej o kuchni podlaskiej.

Kuchnia pomorska

Jako ciekawostkę dodam, że niegdyś smakiem mieszkańców Pomorza były wrony łapane jesienią. Dziś godnym zastępcą wrony stał się kurczak z rożna. Coraz częściej wraca się także do dań kuchni regionalnej takich jak np. tort ze szprotek. A na przełomie maja i czerwca można skosztować rybę belonę z turkusowymi ośćmi. Czytaj więcej o kuchni pomorskiej.

Kuchnia śląska

Tradycyjna kuchnia śląska charakteryzuje się praktycznym podejściem do gotowania, co widać także w przypadku śniadań. Serwowane potrawy są proste, łatwe w wykonaniu, przygotowywane ze składników ogólnie dostępnych i przede wszystkim treściwe, by zapewnić energię na cały dzień ciężkiej pracy fizycznej. Czytaj więcej o kuchni śląskiej.

Kuchnia warmińsko-mazurska

Napitki z terenów Warmii i Mazur to spuścizna po Prusach Wschodnich, których tradycje ważenia browarów oraz “pędzenia” nalewek i likierów zakorzeniły się na dobre na tych terenach. Niedźwiedziówka to trunek na bazie tego miodu, który miał służyć do upijania niedźwiedzi aby schwytać je żywcem. Czytaj więcej o kuchni warmińsko-mazurskiej.

Kuchnia wielkopolska

Produktem rozpoznawalnym w tej kuchni są ziemniaki. Swoją popularność zyskały w XIX wieku. Tradycyjne dania wielkopolskie przygotowywane z ziemniaków i mąki stały się podstawą wyżywienia dla dużej części społeczeństwa. Mięso i ryby spożywano od święta, częściej gościło tylko w bogatszych domach. Czytaj więcej o kuchni wielkopolskiej.


Polskie też może być dobre!

Kuchnia to temat rozległy i bardzo interesujący. Każdy człowiek ma inne kubki smakowe, co innego mu smakuje, do czego innego jest przyzwyczajony. Obecnie wśród lokali gastronomicznych królują kuchnie z całego świata. Mamy szeroką gamę wyboru – kuchnia włoska, indyjska, amerykański fast food i wiele innych. Na każdym rogu pojawiają się szyldy reklamujące nowe restauracje, a lokale prześcigają się w wymyślaniu nowych dań. W całym tym szaleństwie coraz rzadziej dostrzegamy i doceniamy naszą rodzimą kuchnie polską. A przecież ma ona niezliczenie wiele zalet. Pomyślmy..

Kiedy chcesz dać sobie chwilę radości i sięgnąć po coś, dzięki czemu od razu pojawia się uśmiech na Twojej twojej twarzy, rozbudzają się zmysły smaku, zapachu, a na myśl przychodzą Ci tylko szczęśliwe momenty to jakie dane wybierzesz? Wiele osób pomyśli w tym momencie o potrawie spróbowanej na luksusowych wakacjach czy w wykwintnej restauracji, a przecież nie musimy szukać tak daleko. Jaki okres w życiu człowieka można uznać za najszczęśliwszy? Kiedy nie mamy żadnych zmartwień poza znalezieniem ulubionej zabawki? Dla wielu osób to dzieciństwo jest błogim czasem spędzonym z rodziną. To do tych chwil chętnie wracamy myślami. Nie warto byłoby czasem wrócić do tych wspomnień w innej formie? Najlepsza zupa na świecie to ta, którą ugotuje nam babcia. Najlepsze pierogi to te, które zjemy przy świątecznym stole. Więc czemu nie doceniamy polskiej kuchni? Może czasem warto wybrać się do knajpy i spróbować dań z dzieciństwa w innej odsłonie.

Nie szufladkujmy polskiej kuchni – przecież ma ona nam tyle do zaoferowania. Nie trzeba szukać daleko, aby okryć pyszne dania i zasmakować nowych połączeń smakowych. Siłą polskiej kuchni jest różnorodność. Wystarczy pojechać na wycieczkę do innego regionu kuchni i spróbować regionalnych dań. Na pewno będzie to miłe zaskoczenie! Warto pamiętać o tym, co mamy pod ręką, o dziedzictwie i o wspomnieniach…


Polecane przepisy kuchni polskiej: